Pałac Krobielowice – jak wskazuje sama nazwa – znajduje się w wsi Krobielowice, w odległości 20 km od Wrocławia, na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1321 r. z okazji nadania Creblewicz rycerzowi Tyczce ze Sterczy przez wrocławskiego księcia Henryka VI Piastowicza.

historia1_big

lightbox title

W XIV wieku w tym miejscu został wzniesiony ufortyfikowany dwór, który należał do rodu von Sitten. Kolejnym właścicielem posiadłości był klasztor minorytów, a od 1529 roku – dwór i wieś przeszły w ręce klasztoru premonstratensów. Wówczas powiększono dwór o 3 skrzydła w stylu renesansowym i przekształcano go w pałac. Znacznie później po południowej stronie dobudowano fasadę i 3 wieże w stylu barkowym.

W XIX w. pałac ponownie zmienił właściciela – nowym gospodarzem został feldmarszałek pruski Gebhart Leberecht von Blücher. Otrzymał on posiadłość w darze od króla Fryderyka Wilhelma III wraz z licznymi dobrami w okolicach Wrocławia w podziękowaniu za jego zasługi dla narodu, osiągnięcia w walce o wolność oraz udział w ostatecznym pokonaniu Napoleona pod Waterloo.

lightbox title
lightbox title

Blücher nie nacieszył się długo swoją posiadłością – zmarł bowiem w 1819 roku na skutek obrażeń, które odniósł po upadku z konia. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczył sam król Fryderyk Wilhelm III z synami, który był w okolicy z okazji corocznych jesiennych manewrów armii pruskiej. Blücher znalazł tymczasowe miejsce spoczynku w kościele katolickim w Wojtkowicach w pobliżu Krobielowic. Jako ostateczne miejsce pochówku wybrano wzgórze sosnowe za Krobielowicami, na którym w latach 1846–1853 wybudowano mauzoleum i złożono tam szczątki feldmarszałka.

Pałac pozostał własnością rodziny Blücherów do 1945 roku. Po zakończeniu wojny i włączeniu Śląska do państwa polskiego, zamek pełni różne funkcje. Przed pewien czas mieściło się tu przedszkole, w latach 60. – zaaranżowano tu mieszkania dla pracowników PGR, w latach 70. – zostali oni przeniesieni do nowych bloków, a pałac zaczął popadać w ruinę.

lightbox title
lightbox title

Odrestaurowania zamku podjął się jego obecny właściciel – Nowozelandczyk, spokrewniony z rodziną Blücherów. Jako mały chłopiec oglądał rysunki pałacu w Krobielowicach wykonane przez swoją cioteczną babcię, które odwiedziła to miejsce w czasie I wojny światowej. Zaciekawiony tym, jak posiadłość wygląda w rzeczywistości, zdecydował się na przyjazd do Polski. Pałac znajdował się w złym stanie, a mimo to postanowił go kupić i odnowić. Jego odbudowa zajęła kilka lat – od 1992 do 1996 roku. Obecnie w zamku mieszczą się hotel i restauracja, a na przyległych terenach znajduje się pole golfowe.

Opracowano na podstawie: „Krobielowice i okolice”, Krzysztof R. Mazurski „Dolnośląskie Zamki i Pałace Zapraszają”, red. Danuta Emmerling, Śląskie Wydawnictwo „Adan”
lightbox title

Zapraszamy do galerii, gdzie znajdą Państwo aktualne zdjęcia Pałacu Krobielowice

Galeria